Dragi roditelji, motivišite djecu dok uče. Svako dijete možete naučiti da je učenje lako i učinkovito ako mu pomognete da svlada neka jednostavna pravila učenja i pronađe metodu koja će mu najbolje odgovarati.
Neka djeca imaju dobar uspjeh u školi, brzo uče i lako pamte informacije, gotovo bi se moglo reći da ih „pohvataju“ usput više nego što ih dugo studiraju i ponavljaju. No, ima i učenika kojima učenje baš i ne ide od ruke, koji imaju problema s koncentracijom, pamćenjem i lošim ocjenama iako su možda jednako pametni (možda nekad i pametniji) od svojih vršnjaka odlikaša.
Ne želite li ove školsko polugodište gubiti strpljenje zbog toga što mislite da vaše dijete ne zna učiti, uči premalo ili previše vremena provodi za knjigom, a nema rezultata, možda ne bi bilo loše da djetetu pomognete savladati tehnike učenja.
Postavljanje pitanja za vrijeme učenja može pomoći u fokusiranju pažnje. Predložite mu nekoliko opštih pitanja koja sebi može postavljati dok uči neko gradivo, kao na primjer “o čemu je bila riječ u ovom odlomku?”, “ko je nešto učinio i zašto?”…
Postavljanje ciljeva u učenju može poboljšati sposobnosti zadržavanja pažnje na gradivo. Prije učenja dogovorite se s djetetom koji će biti cilj, na primjer recite mu da uči određenu lekciju dok vam ne bude mogao prepričati o čemu se u njoj radi, ili dok ne riješi određeni matematički zadatak, ili dok ne zapamti neka imena, datume ili mjesta koji se spominju u tekstu. Pritom imajte na umu da je bolje postaviti puno malih ciljeva koje će ostvarivati pojedinačno, jedan za drugim, nego mu zadati jedan veliki cilj.
Ja to mogu: pomozite djetetu da negativne misli, poput “nikad neću uspjeti”, zamijeni pozitivnim “ja to mogu”. Dobra motivacija mogu biti i pozitivne vizualizacije, na primjer da navedete dijete da pokuša zamisliti sebe kako tačno odgovara na učiteljeva pitanja i kako se zbog toga dobro osjeća.
Motivišite ih: vrlo je važno dijete motivisati za učenje, a u tome su ključne pohvale i priznanja roditelja: pohvalite dijete za svaki uspjeh, napredak ili poboljšanje ocjena jer roditeljske pohvale djeluju vrlo poticajno, a za neke važnije uspjehe u učenju možete mu čak priuštiti i neku posebnu nagradu.
Kako pamtiti i povezivati informacije
Da bi se shvatila i zapamtila određena lekcija potrebno je povezati nove informacije s onima koje su otprije poznate. Stoga pomozite djetetu da usvoji ove jednostavne metode povezivanja i pamćenja podataka koje će mu olakšati učenje gradiva.
Izvođenje zaključaka: potaknite dijete da izvlači zaključke iz gradiva koje uči. Recimo, ako uči o nekom izumu, poput telefona, neka pokuša zamisliti kako bi ljudi danas živjeli bez telefona jer će mu to pomoći da shvati važnost tog izuma i lakše zapamti o čemu je zapravo riječ u lekciji.
Povezivanje podataka: kako bi povezali novo gradivo s podacima koji su im poznati otprije, naučite ih da traže sličnosti i zajedničke tačke među njima.
Uočavanje glavne srži lekcije: uputite dijete da si tokom učiteljeva izlaganja ili čitanja lekcije često postavlja pitanje: „Koja je glavna misao ili suština lekcije?“. Stalnim traženjem glavne ideje i podsjećanjem na nju zadržaće pažnju na ono što je važno te se neće gubiti u šumi podataka od kojih mnogi nisu nužni za razumijevanje gradiva.
Kategoriisanje informacija: mnogi školski predmeti podrazumijevaju učenje i pamćenje jako velikog broja podataka, ponekad i vrlo dugih popisa imena ili datuma. Naučite dijete da sebi olakšaju učenje tako da grupišu podatke po kategorijama.
Kutak za učenje: učenje neće biti uspješno ako dijete uči pred uključenim televizorom, u dnevnoj sobi, dok ostatak porodice razgovara, ležeći u krevetu sa slušalicama u ušima, u razredu za vrijeme predavanja ili dok učitelj ispituje druge đake, u autobusu ili tramvaju na putu do škole, noću, u krevetu uz svjetlost noćne lampe. Pokušajte od prvih školskih dana kod djeteta stvoriti naviku da uči za radnim stolom u sobi ili u bilo kojem drugom mirnom kutku stana i bez slušalica sa muzikom u ušima, ujutro nakon dobrog doručka ili poslijepodne, ali ne odmah nakon ručka već nakon kraćeg odmora.
Ustaljen raspored: važno je i da dijete ima ustaljen raspored, pravilnu prehranu i neku fizičku aktivnost. Pet obroka dnevno, koje uključuje voće, povrće, meso, ribu te žitarice.