11 aktivnosti za odgajanje malog genija: Savjeti japanskog psihologa za razvoj djece

Pjesmice, mašta, sugestija... Postoji nekoliko jednostavnih aktivnosti koje predlaže japanski psiholog, a koje će vam pomoći u razvoju djeteta.

Metod japanskog profesora Makota Šičide ima uspješnu primjenu u više od deset zemalja svijeta. Probajte da iskoristite neke od savjeta, jer mogu mnogo da pomognu u razvoju djeteta.

Roditeljima se preporučuje da sa djecom počnu da rade kod kuće što prije i to kroz sljedeće forme:

Pjesmica

Važno je da se djetetu posveti vrijeme za razvijanje uma uvijek u isto doba dana i to tako što se počne sa omiljenom pjesmom. Japanac savjetuje da je pjevate dok držite mališana u krilu, okrenutog ka vama, dok u pozadini sve vrijeme svira neka lagana muzika.

Razvijajte kod djeteta intuiciju pogađanjem

Potrebno je da dijete nauči da pravilno diše, tako što vježba kako da oduva papirnatu pčelicu ili leptirića. Poslije nekog vremena može početi da duva "u prazno".

Vježba "energetska kugla"

Pretvarajte se da između dlanova imate kuglu koju oblikujete kao grudvu snijega, pa je, tako zamišljenu, bacite. Ponovite to i pravite se da pijete energiju iz ruku.

Trenirajte maštu

Trenirajte njegovu maštu, sanjarite sa njim, pričajući mu bajku koju će on da dovrši, da docrta boju nekog prizora ili ime neke osobe iz te priče.

Sugestija

Sa osmijehom na licu djetetu tiho govorite: "Ti si poseban", "Ti voliš", "Možeš sve".

Telepatija

Sjedite blizu djeteta i zamislite neki oblik i boju, zatim mu kažite "Zamišljam jedan krug, koje je boje?" Tako se vježba telepatija.

Intuicija

Recite mu da pogađa u kojoj ruci ili ispod čega se nalazi nešto, kako biste mu pokrenuli intuitivni nerv.

Gimnastika za oči

Uzmite zvonce i pomjerajte ga gore-dole, levo-desno dok zvonite, a mališan neka ga isprati okicama.

Pjevanje je važno

Na kraju učenja, možete ponovo da otpjevate omiljenu pjesmu. Vježbajte ukupno 30-40 minuta dnevno, a ostatak vremena pustite dijete da se igra.

Igra kartama

Uzmite što više kartica sa različitim slikama. Pokazujte djetetu karte brzo, ne duže od sekunde, dovoljno da izgovorite šta je na kojoj. Ova brzina će aktivirati desnu stranu mozga, a izgovaranje onoga što je na kartici uključuje i lijevu, pa se one sinhronizuju.

Fotografsko pamćenje

U ovu svrhu su vam potrebne slike koje se malo razlikuju jedna od druge. Na sekund prikažite djetetu jednu od njih, a onda obje i pitajte ga šta je vidio.

Proučavanje brojeva, slova i druge aktivnosti koje stimulišu prerani razvoj lijeve strane mozga ostavite za uzrast od 3-4 godine. Naučite ga da igra igre uloga sa različitim igračkama, što razvija maštu koja je vrlo korisna. Sanjarite sa njim, zamišljajući kako ćete otići na more ili u zoološki vrt. Koristite jednostavne rečenice da opišete šta ćete raditi i šta ćete vidjeti. Naučite ga da jede i crta sa obje ruke.