10 razloga da ne tražite izgovore – izvedite djecu napolje svakog dana

Prema statistici, današnja djeca idu u šetnju ili igranje na otvorenom najviše 30 minuta dnevno. U stvari, većina djece provodi onoliko vremena u zatvorenom prostoru, koliko roditelji provedu na poslu. Na taj način djeca propuštaju čari svog slobodnog vremena jer čak i kada nisu u vrtiću ili školi, ponovo su u zatvorenom.

Igranje napolju kod djece može razviti mnoge korisne vještine. Ove igre pomažu djeci da se lakše druže, da budu zainteresovani i saosjećajni sa svojom okolinom i okruženjem u kojem se nalaze. Kroz igre na otvorenom djeca mogu razviti svoju samosvijest i vještine za rješavanje spontano nastalih problema.

Igra na otvorenom pomaže djeci da steknu pravi osjećaj dodira, mirisa i oblika
Kada su napolju, djeca mogu da vide nove stvari, posmatraju stalno promjenljivo okruženje i to će pomoći razvoju mašte i kreativnog razmišljanja. Ako su djeca zatvorena isključivo kod kuće, propuštaju sve ove prednosti, a to negativno utiče na njihovu sposobnost učenja, razvoja i zabave.

Djeca koja se svakodnevno igraju vani su više mentalno, emocionalno i duhovno otpornija, a takođe su u boljoj fizičkoj formi, što znači bolji imunitet i manje bolesti.

Fizička aktivnost je vrlo važna za zdravlje djece
Djeca koja većinu svog svakodnevnog života provode u zatvorenom su izložena većem riziku od gojaznosti, dijabetesa tipa 2, visokog holesterola i hipertenzije. Djeca koja ne izlaze dovoljno često takođe su izložena riziku od sporijeg i težeg društvenog razvoja, visokog nivoa stresa i nedostatka kognitivnih vještina. Oni često imaju poteškoća sa učenjem novih znanja, praćenih poremećajem hiperaktivnosti deficita pažnje. Depresija, anksioznost i oslabljen vid takođe su rezultat nedostatka vremena za igre na otvorenom i zabavu.

Dobro je neprestano podsjećati roditelje da što su duže njihova djeca napolju, smirenija, pametnija i uspješnija će biti.

Igre na otvorenom podstiču kreativnost
Djeca su inspirisana onim što rade, osjećaju se slobodno, a to podstiče kreativnost i inovativnost. Mogućnost sigurne upotrebe mašte pomaže im da smisle razne scenarije koje će kasnije primijeniti u stvarnom životu.

Kada su napolju, djeca mogu da se igraju sama ili sklapaju prijateljstva, a obilje prirodnih materijala – lišća, pijeska, kamenja, grančica, cvijeća i bilo kojeg drugog „blaga“ pruža im neograničen arsenal zaliha da se izraze. Jedna igra nikad neće biti ista kada djeca igraju napolju, kao što je slučaj u elektronskim ili TV igrama. Mogućnosti za učenje i zabavu napolju su beskrajne. Igranje napolju nepresušan je izvor zabave i podstiče kreativnost i osjećaj nezavisnosti za svako dijete.

Igre napolju su dobre za imunitet
Djeca su napolju fizički aktivna, što je, znamo svi, dobro za zdravlje. “Prljavština”, s alergeni iz vazduha, insekti i sve ostalo što ih okružuje, jača imunitet djece i smanjuje rizik od alergijskih bolesti. Istraživanje je pokazalo da mnogo vremena na suncu smanjuje anksioznost i fizički i mentalni stres. Činjenica da se igre na otvorenom ne vode strogim pravilima oslobađa djecu osjećaja da moraju da se pridržavaju određenih pravila, što zauzvrat smanjuje nivo stresa.

Igre na otvorenom bude čula
Dijete čuje ptice u parku, miriše cvijeće, vidi oblake, dodiruje kamenje. Sposobnost da koristi sva čula istovremeno pruža djetetu jedinstvena iskustva kakva ne bi doživio zatvoren u sobi sa računarom ili televizorom. Angažovanje svih čula omogućava djeci da postanu otvorenija za nova iskustva, osjećanja i načine razmišljanja. Način na koji jedno dijete opaža svijet na otvorenom je individualan i ne liči na način na koji bilo koje drugo dijete doživljava i zamišlja isti svijet.

Igre napolju poboljšavaju fokus na svakodnevne zadatke
Neka djeca imaju veliki višak energije i može se desiti da ih proglase za hiperaktivne, a u stvari, vrlo je vjerovatno da im je potrebno samo da se igraju napolju kako bi mogli da oslobode svoju suvišnu energiju. Provođenje nestrukturiranog vremena napolju može pomoći vašem djetetu da izgradi novi nivo fokusa i pažnje. Čak i kratko vrijeme provedeno na otvorenom može da poboljša memoriju i raspon pažnje i do 20%.

Igre napolju poboljšavaju sposobnost suočavanja sa različitim problemima
Kada su na otvorenom, djeca se nađu u različitim situacijama koje zahtjevaju različite pristupe i iskustva. Igre na optvorenom uče djecu kako da se zaštite, da budu oprezni i da svakodnevno provjeravaju sopstvene mogućnosti. Takođe uče kako da komuniciraju sa drugom djecom i poboljšaju svoje međuljudske odnose. To će im biti od koristi kad odrastu i suoče se sa ozbiljnijim vezama i problemima kao odrasli.

Igre napolju podržavaju učenje i razvijaju apstraktno mišljenje
U kontaktu s divljinom, djeca uče da primijene naučene lekcije u knjigama, jer se lakše sjećaju onoga što su pročitali kada to vide u stvarnom životu. Kroz igre na otvorenom djeca razvijaju poštovanje prema drugim živim bićima i prirodi, uče kako biti saosjećajan i kako poštovati druge.

Većina djece je radosna i srećna kad su napolju
Fizička aktivnost, sposobnost da istražuju i isprobavaju nove stvari djeci pružaju osjećaj pozitivnosti. Ova osjećanja mogu se prenijeti i u druge dijelove njihovog života, osim što im pružaju radost.

Izlazak napolje je dokazani stimulans za dobro raspoloženje
Fizičko kretanje i izlaganje suncu pomažu tijelu da poveća nivo dopamina, a povećana aktivnost povećava nivo endofina, koji su prirodni neurotransmiteri tijela. Mala šetnja ili kratak izlet na otvorenom mogu na jednostavan i jedinstven način podići raspoloženje vašeg djeteta.

Iz svih ovih razloga, a vjerovatno ih ima i mnogo više, roditelji moraju da svakodnevnu igru na otvorenom stave na vrh liste prioriteta, jer se djeca kroz nju ne samo zabavljaju i izražavaju, već i razvijaju osnovne društvene, kognitivne i bihevioralne vještine koje će im koristiti kroz čitav život.